چهار باور غلط در مورد شارژ هدفون

چهار باور غلط در مورد شارژ هدفون
مواردی که باید در مورد شارژ هدفون‌های بلوتوث بدانیم 

 

در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که اطلاعات بیشتری بابت شارژ صحیح هدفون‌ها داشته باشید و در نتیجه عمر هدفونتان بیشتر شود و رضایت بیشتری از هدفون خود داشته باشید.

1*هدفون خود را با چی شارژ کنیم؟


این‌که هدفون را با شارژر گوشی یا لپ‌تاپ و یا هر آدابتوری شارژ می‌کنید اهمیتی ندارد، بلکه نکته مهم اورجینال بودن آداپتور شماست. فیک بودن آن، باعث آسیب به برد شارژ هدفون خواهد شد. به این دلیل که در آداپتورهای فیک، آمپراژ و ولتاژ ثبات ندارند.

 2*آیا می‌توان هدفون را با شارژر فست شارژ یا شارژهای با آمپر بالاتر شارژ کرد؟

بله، آمپراژ هیچ مشکلی در شارژ هدفون ایجاد نمی‌کند چه مقدار آن از آمپر ورودی هدفون بیشتر یا کمتر باشد. ولتاژ در کابل های usb، عدد ثابت 5 ولت می باشد. اگر شارژر شما اورجینال باشد، حتما در مشخصات حک شده روی شارژر، توان کلی شارژر نوشته شده است. همان‌طور که می‌دانید، توان=آمپراژ *ولتاژ است .سرعت شارژ هدفون‌ها بستگی به آمپراژ ورودی هدفون و همچنین آمپراژ خروجی شارژر شما دارد. اگر یک شارژر با خروجی 2 آمپر داشته باشید و یک هدفون با ظرفیت ورودی 2 آمپر، هدفون شما با ماکسیمم سرعت خود شارژ می‌شود. حال اگر شارژر با خروجی 1 آمپر داشته باشیم هدفون شما با نصف سرعت ماکسیمم خود شارژ خواهد شد و این باعث آسیب به مدار شارژ هدفون نمی‎شود بلکه فقط کمی دیرتر شارژ می‌شود. از آن طرف اگر جریان ورودی یا همان شارژر بالاتر باشد با همان ظرفیت ماکسیمم ورودی، هدفون شارژ می‌شود و در مواقعی که شارژر بر اثر گرما دارای افت جریان می‌شود می‌تواند ورودی مناسب را به هدفون شما بدهد بدین صورت که هدفون شما سرحال‌تر شارژ می‌ شود.

برای مثال اگر یک هدفون با ظرفیت ورودی 2 آمپر داشته باشیم و یک شارژر با ظرفیت خروجی 3 آمپر و شارژر کمی بر اثر گرما، افت جریان داشته باشد و روی 2.5 آمپر خروجی بدهد، باز هم هدفون شما با ورودی 2 آمپر شارژ خواهد شد. اما اگر همین شارژر 2 آمپر بود و در معرض گرما با 1.5 آمپر تغییر می‌کرد هدفون شما با سرعت کمتری شارژ می شد.تمام این نکته‌ها برای موارد خاص می‌باشد و در شرایط معمولی یک هدفون با ورودی 2 آمپر به یک شارژر با ورودی بیشتر از دو آمپر نیاز ندارد.و چنانچه آمپر شارژر شما کمتر از آمپر ورودی هدفون باشد، فقط هدفون با سرعت کمتری شارژ می‌شود و مشکلی برای هدفون شما ایجاد نخواهد کرد.

 3*از چه کابلی برای شارژ استفاده کنیم؟

 کابلی که داخل بسته‌بندی محصول قرار دارد، مناسب ترین است، البته نه اینکه کابل‌ها با هم متفاوت هستند باز هم می‌گوییم اورجینال بودن کابل مهم بوده و در بعضی از موارد سوکت هدفون دارای فرورفتگی هایی ست که با کابل اصلی محصول، تناسب بیشتری دارد.

 

4*هدفون باید چقدر شارژ شود؟

 هدفون باید به اندازه ای شارژ شود که رنگ چراغ آن تغییر کند و از قرمز، به رنگ آبی یا سبز ثابت یا هر رنگی که نشان‌دهنده شارژ کامل است، تغییر رنگ دهد.

نکته بسیار مهم اینست که هیچ‌گاه هدفون را در حال شارژ به مدت خیلی طولانی رها نکنید. این کار باعث over شارژ شدن هدفون خواهد شد و با هرتکرار این عمل، به مرور زمان برد هدفون آسیب خواهد دید. بعد از فول شارژ شدن در حداقل زمان ممکن آن را از شارژ بردارید. حتی اگر هدفون به مدار قطع کن شارژ مجهز باشد که در این میان باز هم یک مدار الکترونکی درگیر می‌باشد. بهترین زمان برای شارژ هر نوع باتری، 40 تا 50 درصد می‌باشد که باتری در حالت توازن الکترونیکی قرار دارد.

جمع بندی

به‌طور کلی همه باتری‌ها از هر برندی، یک طول عمری دارند که مواد شیمیایی داخل آن بر اساس کیفیت هدفون و باطری، طول عمرشان فرق دارد که هیچ‌کدام ابدی نیستند. ولی موارد ذکر شده قطعا باعث افزایش طول عمر  باتری شما خواهد شد.

در انتها هیچ وقت اجازه ندهید که شارژ شما زیر 10 درصد و بصورت کامل خالی شود در این صورت به برد شارژ برای راه اندازی و برگرداندن تعادل در باتری فشار زیادی وارد خواهد شد و همین‌طور زمان بیشتری در شارژ می‌ماند که زمان بیشتر یعنی گرمای بیشتر و گرما دشمن باتری و دیگر قطعات داخلی ست.

من پیام فرهمند هستم فارغ تحصیل در رشته الکترونیک علاقه‌مند به موسیقی دنیای دیجیتال و همین‌طور سفر. و هم اکنون مدیریت دیجیتال مارکتینگ چندین سایت اینترنتی رو به عهده دارم و از گشتن در این دنیای بی انتها نهایت لذت رو می‌برم. امیدوارم این مقاله مفید بوده باشه. حتما نظرات و سوالات خودتون رو در زیر این مقاله منعکس بفرمایید با تشکر.

  • تاریخ: شنبه 28 فروردین 1400 - 13:45
  • صفحه: اولو مگ